• Facebook
 • YouTube
 • Telegram
 • کابینۀ شخصی
پرسش و پاسخهای متداول

برای تازه واردان

 • فارکس چیست؟

  فارکس مخفف Foreign Exchange market است. فارکس بازار خارج از بورس (Over-the-counter market) است که در آن ارزهای مختلف معامله می شود. فارکس بزرگترین و نقدشونده ترین بازار مالی جهان بشمار می رود. این بازار وابستگی به مکان خاصی تجارت ندارد و دربرگیرنده تعداد زیادی از فروشندگان و خریداران است. در بازار فارکس ارز بعنوان کالا می باشد. بانک ها، صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای مالی بعنوان شرکت کنندگان اصلی این بازار می باشند.

   

  اما با گسترش تجارت مارجینی (تجارت تحت شرایط مارجین) و رشد فن آوریهای اطلاع رسانی مخصوصاًً اینترنت، امکان حضور و انجام معاملات سودآور نه فقط برای موسسات بلکه برای افراد حقیقیی که مایل ند به تجارت در فارکس بپردازند فراهم شد. شما می توانید بپرسید: تجارت مارجینی چیست؟ معنی این تجارت این است که معامله گر می تواند با کمک لوریج اعتباری را که کارگزار برای انجام معامله در اختیار او می گذارد بگیرد. اصل اساسی تجارت مارجینی این است که معامله گر برای انجام معامله 100000 یورو نیازمند حداقل 0,5 در صد مبلغ معامله (به نسبت میزان لوریج) در حساب معاملاتی خود است. در جفت ارز اولین ارز، ارز اصلی نام دارد. مثلاً در جفت ارز EUR/USD یورو ارز اصلی می باشد. نرخ جفت ارز نشان دهندۀ قیمت خرید و فروش ارز دوم در مقابل ارز اصلی می باشد. واحد خرید یا فروش جفت ارز یک لات استاندارد می باشد. مقدار یک لات استاندارد برابر 100000 و یک میکرولات معادل 10000 واحد ارز اصلی است. بعنوان مثال، شما با داشتن سپرده 1500 یورو ( معادل 2250 دلار آمریکا) می توانید معامله 100000 یورو را انجام دهید چون که برای خرید 1 لات جفت ارز EUR/USD با نرخ 1.5000 فقط به 1500 یورو ( معادل 2250 دلار آمریکا) نیاز دارید.

  این نکته نیز خیلی مهم است که سود معامله می تواند هم از افزایش و هم از کاهش نرخ ارز گرفته شود. بعضی اوقات سؤالی برای معامله گران مبتدی  پیش می آید که اگر من فقط حساب دلاری دارم و عملاً یورو ندارم چطور می توانم یورو را بفروشم ؟ جواب به این سؤال خیلی ساده است. معامله گر ضمن انجام معامله فروش جفت ارز EUR/USD، در واقع ارز را نمی فروشد و از کاهش نرخ این جفت ارز برای انجام معامله سودآور استفاده می کند. چنین معامله تحت شرایط مارجین و نتینگ (netting) اجرا می شود. معنی این معامله این است که شما برای انجام معامله فقط نیاز به اعتباری دارید که میزان آن وابسته به میزان لوریج است و بجای تبدیل واقعی یک ارز به ارز دیگر معامله معکوس ( بستن معامله) و محاسبه سود و زیان حاصل از آن انجام می شود. اصل دوم تجارت مارجینی این است که معامله گر متعهد می گردد معامله معکوس (بستن پوزیشن) را انجام بدهد اما حق دارد معامله خود را هم در روز باز شدن آن و هم پس از گذشت چند سال ببندد چرا که تعهد او در رابطه با بستن معامله محدودیت زمانی ندارد.

  یکی از ویژگیهای جذاب بازار فارکس این است که فارکس بازار 24 ساعته است که بدون تعطیلات و وقفه فعالیت می کند. بازار فارکس بر خلاف بازار اوراق بهادار و بازار کالا در صورت حرکات شدید بازار فعالیت خود را ادامه می دهد.

اطلاعیه مهم
با کلیک بروی دکمۀ "ادامه" شما به سایت FIBO Group Holdings Limited (ثبت شده در قبرس تحت رگولاتوری CySEC) منتقل خواهید شد. برای مطالعه مفاد موافقت نامۀ مشتری به لینک مربوطه مراجعه نمایید. در صورت عدم تمایل به انتقل شدن از این صفحه بروی دکمۀ "لغو" کلیک نمایید.